Czujniki ruchu i obecności

 

Standardowym wyposażeniem każdego pomieszczenia w budynku jest kontrolowane przez włączniki oświetlenie. W bardzo prosty sposób możemy to oświetlenie zautomatyzować w celu wyeliminowania konieczności ręcznego uruchamiania. Funkcję tą przejąć mogą tak zwane detektory (czujniki) ruchu. Są to urządzenia, których praca polega na wykryciu w polu ochrony ruchu i załączenia odbiornika (światła) na określony czas. Gdy zadany czas minie odbiornik zostaje automatycznie wyłączony. W przypadku gdy czujnik nadal będzie wykrywał ruch następuje ponowne załączanie odbiornika (światła). Urządzenia tego typu rewelacyjnie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak:

  • klatki schodowe,
  • tarasy,
  • podjazdy garażowe,
  • korytarze, itp.

Tego typu czujniki znakomicie odgrywają rolę w miejscach, w których oświetlenie nie jest niezbędne przez dłuższy czas, lecz istnieje potrzeba chwilowego oświetlenia danego pomieszczenia lub obszaru. W praktyce urządzenia te po pierwszym ustawieniu są praktycznie bezobsługowe.

 

Firma Provisolar w swoim asortymencie posiada bogatą gamę czujników ruchu oraz czujników ruchu i obecności. Praca tych drugich polega na wykryciu w polu ochrony ruchu i załączeniu odbiornika (światła) na ustawiony czas, którego odliczanie do wyłączenia odbiornika następuje dopiero po ustaniu wykrywanego ruchu, a więc nie ma fazy wyłączenia i ponownego załączenia w trakcie ruchu w polu ochrony.

 

Czujniki ruchu i obecności firmy Elektorbock przystosowane są do dużych obciążeń. Niektóre z nich przyjmują prąd uderzeniowy 80A (gwarancja 5 lat) i mogą być wykorzystywane do świetlówek. Czujniki ruchu 16A dedykowane są do LED z wbudowanym systemem eliminującym migotanie żarówek LED (gwarancja 3 lata).

 

Wśród czujników ruchu posiadamy także czujniki przystosowane do pracy na zewnątrz – wodoodporne (IP55).

 

Tam, gdzie prowadzenie instalacji jest utrudnione proponujemy rozwiązania z czujnikami bezprzewodowymi. Niektóre z odmian posiadają wymienne przesłony, dzięki którym użytkownik sam wybiera promień ochrony i sposób montażu (sufitowy lub ścienny).

 

Czujniki ruchu:

IR22A, IR22B, IR24A, IR28B Klasik, IR28 B-W Link, IR28B Profi, IR16 profi


Czujniki ruchu do pracy na zewnątrz:
IR23AIR25A

 

Czujnik ruchu i obecności:

IR30, WS380, WS390